Σάββατο 8 Οκτωβρίου 2011

Με νίκη έφυγε από την Τουρκία ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε τον «κύκλο» των φιλικών αγώνων του στην Κωνσταντινούπολη με νίκη επί της Μπεσίκτας (87-80). Γκετσεβίτσιους, Χάινς και Πρίντεζης οι καλύτεροι των «ερυθρόλευκων».
Η ομάδα του Πειραιά παρουσίασε καλή εικόνα σε επίθεση και άμυνα, παρά την απουσία του βασικού «άσου» Καιλίν Λούκας, που επέστρεψε εσπευσμένα στην Αθήνα χθες λόγω ενοχλήσεων στην δεξιά φτέρνα του. Απόντες ήταν, επίσης, ο τραυματίας Μιχάλης Πελεκάνος και ο Ματ Χάουαρντ, που έμεινε εκτός ομάδας μετά από απόφαση του Ντούσαν Ίβκοβιτς.
Ο αγώνας άρχισε με τον Βασίλη Σπανούλη να χρεώνεται με 3 φάουλ στο πρώτο πεντάλεπτο και τον Ντούσαν Ίβκοβιτς να διαμαρτύρεται έντονα και να δέχεται τεχνική ποινή. Η ομάδα του Πειραιά, ωστόσο, γρήγορα ξεπέρασε το συμβάν και στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε με 49-41, με πρωταγωνιστή τον Μάρκο Κέσελ.
Στις αρχές της τρίτης περιόδου η Μπεσίκτας με σερί 9-0 απέκτησε το προβάδισμα (50-49), αλλά ο Ολυμπιακός γρήγορα προσπέρασε (53-50) και τελείωσε το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (58-57).
Με δύο τρίποντα του Ουίλιαμς, η τουρκική ομάδα πήρε πάλι το προβάδισμα (65-63). Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, απάντησαν με σερί 10-0 (73-65) και χάρις σε αυτό το ξέσπασμα τους «σφράγισαν» την νίκη.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-21, 41-49, 57-58, 80-87.
ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ (Αταμάν): Γιαγκμούρ, Χερσέκ, Έρτσεγκ 8, Ουίλιαμς 22, Ερντέν 11, Ακίν, Ορέν, Τσετίν 4, Κεμπ 15, Οζβέρ, Χόκινς 12, Ντάγκλι 8.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Σπανούλης, Μάντζαρης, Άντις 9 (2), Κέσελ 10 (2), Παπαδόπουλος 4, Πρίντεζης 16, Χάινς 17, Κατσίβελης 4 (1), Γκετσεβίτσιους 19 (3), Πανανικολάου 8, Γλυνιαδάκης.